Warszawa, 19.11.2021
Informacja prasowa
PET METEO: nowa platforma internetowa ze wskazówkami dla właścicieli czworonogów
Zmiany sezonowości pór roku mogą stanowić realne zagrożenie dla zwierząt domowych. Z tego powodu MSD Animal Health wprowadził na Polski rynek nową, bezpłatną platformę – PET METEO. Jest ona dedykowana miłośnikom zwierząt domowych, zawiera porady jak troszczyć się o swojego pupila w kontekście panujących warunków atmosferycznych i ich wpływu na zdrowie zwierząt.
Edukacja w zakresie zmian sezonowości pór roku i ich wpływu na zdrowie zwierząt to ważne zadanie, które spoczywa także na lekarzach weterynarii. Są oni dla właścicieli zwierząt najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Według badania zrealizowanego w ramach kampanii #POFT 64% lekarzy weterynarii uważa, że ich klienci nie mają pełnej wiedzy na temat pasożytów i ryzyka, jakie ze sobą niosą. Jednocześnie 77% lekarzy weterynarii wie, że populacja ektopasożytów stale rośnie.
Pasożyty bytujące przez cały rok i zwiększone ryzyko chorób z nimi związanych, ale także wywołane zmianami sezonowości pór roku lęki, fobie i utrata apetytu mogą okazać się problematyczne dla naszych czworonożnych przyjaciół, których opiekunowie nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Z tych powodów organizatorzy kampanii społecznej Protect Our Future Too opracowali nową, cyfrową platformę, na której właściciele łatwo sprawdzą, na jakie zagrożenia są narażone zwierzaki w miejscu ich zamieszkania.
PET METEO – jak działa?
Korzystanie z nowego serwisu jest bardzo proste: wystarczy wejść na stronę protectourfuturetoo .com/pl/PET-METEO/, wprowadzić kod pocztowy w odpowiednim oknie i wskazać, czy chcemy uzyskać poradę dla właścicieli psów czy kotów. Platforma analizuje sytuację meteorologiczną, automatycznie lokalizuje użytkownika w jednym z czterech zidentyfikowanych pasm klimatycznych i wyświetla pięć wskazówek prozdrowotnych w kategoriach „zdrowie”, „zachowanie” i „rodzina”.
Co zrobić np. w przypadku chłodnej aury? W sekcji „rodzina” PET METEO radzi opiekunom psów, aby zabawiali czworonoga nawet w domu, organizując na przykład gry, które pomagają utrzymać go w formie w okresie, kiedy spędza wiele godzin w domu. Platforma pokazuje też, że nawet w najzimniejszych porach roku niektóre pasożyty mogą być obecne i aktywne, a ogrzewany dom jest idealnym miejscem do ich przetrwania. Wreszcie, w sekcji „zachowanie” platforma pokazuje, aby zwracać uwagę na starsze psy, które mogą cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów i w tej sytuacji lepiej nie trzymać ich zbyt długo na zewnątrz, monitorując wszelkie oznaki zmęczenia i bólu. Przypomina także, aby dać zwierzęciu dodatkowy koc, jeśli pies śpi na zewnątrz i wysuszyć go, jeśli wróci mokry ze spaceru.
Miłośnicy kotów także znajdą szereg ciekawych porad. Jak zadbać o dobrostan kota w chłodniejszych warunkach? Niska temperatura może narazić koty na ryzyko hipotermii, a zwarta, lodowa gleba może spowodować uszkodzenie skóry wyściełającej opuszki palców. Ponadto sól, której często używa się w tym sezonie w miastach może gromadzić się między opuszkami palców kotów i podrażnić je. Z tego powodu PET METEO przypomina, że zawsze ważne jest, aby dobrze wyczyścić łapy po powrocie do domu. Co więcej, zimą wiele kotów szuka schronienia pod samochodami, dlatego przed wejściem do samochodu warto opukać maskę samochodu i spojrzeć w pobliże kół, aby w porę stwierdzić, czy żaden kot nie ukrył się właśnie tam przed zimnem.
Na stronie dowiemy się też, że niektóre płyny przeciw zamarzaniu mają słodki i przyciągający smak dla kotów i psów, ale równocześnie są to wysoce toksyczne substancje. Dlatego dobrze jest nie pozostawiać opakowań otwartych lub w zasięgu naszego zwierzaka. Koty przebywając wiele godzin w domu mogą również stać się niespokojne lub zestresowane, a w niektórych przypadkach stres może objawiać się utratą apetytu lub samoizolacją naszego kota, co pozwoli uniknąć kontaktu z innymi.
Platforma PET METEO jest częścią inicjatywy Protect Our Future Too, projektu zainicjowanego na arenie międzynarodowej przez MSD Animal Health w celu informowania i podnoszenia świadomości miłośników zwierząt domowych i lekarzy weterynarii na temat wpływu zmian sezonowości pór roku na nasze zwierzęta.