Żywienie

Piwo jak wino. Kuchenna rewolucja

Piwo jak wino. Kuchenna rewolucja
Jesiotr z piwem pszenicznym, a do słodszych deserów marcowe. Okazuje się, że piwo jest tak bogate w aromaty i smaki, że znakomicie zastępuje w kuchni i na stole wino. Poza tym wiadomo, że chmiel stymuluje apetyt. Dowiedz się, jakie rodzaje piwa wybrać do różnych

Data publikacji: 2015-09-29 , 08:52
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Piwo jak wino. Kuchenna rewolucja
Kategoria: Żywienie

Jesiotr z piwem pszenicznym, a do słodszych deserów marcowe. Okazuje się, że piwo jest tak bogate w aromaty i smaki, że znakomicie zastępuje w kuchni i na stole wino. Poza tym wiadomo, że chmiel stymuluje apetyt. Dowiedz się, jakie rodzaje piwa wybrać do różnych potraw.
Piwo jak wino. Kuchenna rewolucja Żywienie Jesiotr z piwem pszenicznym, a do słodszych deserów marcowe. Okazuje się, że piwo jest tak bogate w aromaty i smaki, że znakomicie zastępuje w kuchni i na stole wino. Poza tym wiadomo, że chmiel stymuluje apetyt. Dowiedz się, jakie rodzaje piwa wybrać do różnych potraw.

Restauracja Luksus na Brooklynie ma jedną gwiazdkę Michelina, ale nie dostaniemy tam karty win. Do potraw jest tylko piwo. To nowy trend. Piwo zaczyna być w kuchni traktowane jak wino. Ktoś mógłby powiedzieć, że na przykład w Czechach czy w Niemczech jest tak od dawna. My także jesteśmy przyzwyczajeni, że do golonki, białej kiełbasy lub schabowego pasuje jasne, lekkie piwo (Lager lub Pils), ale czy do ryb lub deserów również?

– Różne style piwne dopasowuje się do różnych rodzajów dań, podobnie jak dzieje się to w przypadku win. Piwo znakomicie się do tego nadaje, ponieważ jest bogate w aromaty i dobrze koresponduje z wieloma produktami i potrawami. Poza tym chmiel stymuluje apetyt – mówi Patryk Mruk executive chef kuchni w browarze restauracyjnym Złoty Pies we Wrocławiu, który pasjonuje się tworzeniem autorskich przepisów, zwłaszcza z wykorzystaniem produktów regionalnych.

Lagery i pilsy znamy najlepiej, pasują do lżejszych w smaku dań mięsnych, ale już do bardziej wyrazistej wołowiny lepsze będzie piwo w stylu IPA, z mocniejszą goryczką, lub ciemne, słodsze z charakterem. Jedno z dań w menu Złotego Psa to jesiotr w sosie na bazie piwa pszenicznego. Okazuje się, że ten rodzaj piwa znakomicie pasuje do białych ryb.

– Jesiotr jest tłustą rybą, a piwo pszeniczne odświeżające, lekko owocowe z nutami cytrusowymi, świetnie wyciąga jego smak. Podobnie jest na przykład z sandaczem – dodaje Piotr Koziński, sous-chef Złotego Psa.

A to już wiesz?  Żywienie dzieci: Mleko krowie czy mleko modyfikowane?

Jakie piwo wybrać? Zostań piwnym sommelierem:

Dania mięsne o lekkim smaku                piwo jasne, lekkie (Lager lub Pils)
Dania mięsne o wyraźnym smaku           IPA lub słodsze ciemne Lagery
Białe ryby, owoce morza                       pszeniczne lub w stylu Saison

Fasola i rośliny strączkowe                     pszeniczne lub ciemne piwo w stylu Ale

Potrawy z serami lekkimi w smaku          piwo według upodobań
Potrawy z serami o wyrazistym smaku    ciemny Lager lub piwa w stylu Ale
Dania z makaronem                             jasne typu Ale lub pszeniczne Ale
Dania z czekoladą                                Koźlak (do 50% kakao) lub Porter  

                                                        Bałtycki (powyżej 50% kakao)

Potrawy ostre                                               piwo typu Ale

Piwo pszeniczne sprawdzi się też do dań z kaszy jęczmiennej czy ryżu, jak również wytrawnych deserów. Ale do słodszych deserów lepsze będzie na przykład piwo marcowe (rodzaj lagera). Dobre piwo tego rodzaju jest lekko słodkawe, ma zrównoważoną goryczkę i delikatnie karmelowy posmak. Świetnie pasuje na przykład do sernika dyniowego, chałki czy deserów z brzoskwiniami.

– Można je także wykorzystać w potrawach, na przykład do jagnięciny. Piwo marcowe jako dodatek podkreśli głębię jagnięcego sosu i wydobędzie smak samej jagnięciny – opowiada Patryk Mruk. 

Czy nowy trend zakorzeni się w Polsce? Jest na to spora szansa. Piwo jest bardziej zakorzenione w tradycjach kulinarnych Europy Środkowo-Wschodniej niż wino, choć przez lata było nieco zapomniane i niedoceniane. Piwo ma ten atut, że bardzo dobrze odpowiada naszym upodobaniom smakowym.

– Daje naprawdę duże możliwości tym, którzy szukają w kuchni autorskich pomysłów. Poza tym piwnych styli jest dużo, a każdy ma własny charakter. My cały czas odkrywamy nowe połączenia różnych produktów i potraw z piwem. Niektóre propozycje mogą się wydawać zaskakujące, ale bronią się znakomitym smakiem – podkreśla executive chef Złotego Psa.

A to już wiesz?  Żywienie dzieci: Mleko krowie czy mleko modyfikowane?

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Piwo jak wino. Kuchenna rewolucja Żywienie Jesiotr z piwem pszenicznym, a do słodszych deserów marcowe. Okazuje się, że piwo jest tak bogate w aromaty i smaki, że znakomicie zastępuje w kuchni i na stole wino. Poza tym wiadomo, że chmiel stymuluje apetyt. Dowiedz się, jakie rodzaje piwa wybrać do różnych potraw.
Hashtagi: #Żywienie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy